Rady a tipy - použití našich krmiv po celý rok
Často se nás zákazníci ptají ať už telefonem, mailem nebo na výstavách jaká krmiva bychom jim v konkrétním ročním období doporučili. Proto se Vám pokusím ve stručnosti poskytnou pár rad a tipů z mých vlastních zkušeností, které se mi na rybách osvědčily na stojatých vodách. Nejčastěji navštěvuji svazové revíry, ale párkrát za rok zajedu také na soukromou vodu, takže moje zkušenosti pocházejí z různých typů vod a ročních období.
Jaro (konec března - květen)
Doporučujeme tyto výrobní řady - Calypso, Krill a oliheň, Pikantní krill, Amur speciál, Mefisto, Tygří ořech.
Mé první výpravy uskutečňuji 10-14 dní po rozmrznutí vody. Mám vyzkoušeno, že ryby už začínají být aktivní. Vždy používám menší průměry boilies (12mm). Většinou doplňuji toto boilies ještě o malinkou plovečku 8mm. K napíchnutí takto malých nástrah je potřeba mít opravdu tenkou jehlu, aby Vám nástraha nepraskla. Mezi nejoblíbenější příchutě boilies, které používám na jaře jsou – z kořeněných příchutí calypso, z rybích krill a oliheň a ze sladkých příchutí amur nebo mefisto. Jak jsem již psal, tak používám plovky. Osvědčily se mi i netradiční kombinace jako potápivé boilies calypso s pomerančovou plovkou nebo krill a oliheň s ananasovou nebo banánovou plovkou. Nástrahy většinou dipuji v tekutých a práškových dipech. Většinou dipuji ve stejné příchuti, ale kolikrát se mi opět vyplatilo zaexperimentovat a po nadipování v úplně jiné příchuti jsem se nestačil divit, jak se to rozjelo. Abych také popsal trochu vnadění, tak protože je ještě hodně ledová voda (konec března-konec dubna), tak to s krmením nijak nepřeháním. K vnadění používám PVA punčochu naplněnou PVA mixem, který předtím ještě navlhčím některým z boosterů. Tuto punčochu vždy připevním k háčku a následně celou montáž nahazuji. K této montáži vždy přikrmím kobrou jen hrstku boilies opět menšího průměru. Se vzrůstající teplotou (většinou květen) se už nemusíte bát víc krmit i zvětšit průměr boilies, ryby jsou mnohem více aktivní, takže zpořádají na co přijdou. Od května již používám většinou standardně boilies o průměru 20mm. Taktéž není problém již s větším množstvím vnadění.
Léto (červen-srpen)
Doporučujeme tyto výrobní řady – Krill a oliheň, Pikantní krill, Játra, Black halibut, White scopex
Ačkoliv rybáři letní vedra moc nemusí, tak já je přímo miluji. Čím tepleji, tím lépe. Je pravda, že kolikrát aktivita ryb je slabší, ale vždy se dá něco vymyslet k přemluvení ryb k záběru. V letních měsících navštěvuji nejčastěji hlubší partie revírů. Ryby se často přes léto drží ve vodním sloupci, tak praktikuji metodu zig rig, kde se chytá na dlouhé návazce. Já osobně používám návazce až 7m. I s takto dlouhými návazce se dá poměrně dobře nahazovat. Pro tento způsob lovu navštěvuji nejraději hluboké pískovny, kde se tato metoda dá velmi dobře praktikovat. Při tomto způsobu lovu používám jako nástrahu pop up 16mm. Nástrahy umisťuji 1-1,5 metrů pod hladinu, ale je potřeba hloubky měnit a zkoušet až se najde kde se ryby krmí. Moje nejoblíbenější příchutě pro chytání ve sloupci jsou ananas a švestka/česnek. Ke krmení používám naše zig rig sloupcové a zákalové směsi. Do těchto směsí přidávám různé boostery. Pokud byste chtěli o něco levnější alternativu, tak se dají velmi dobře na to využít ovocné nebo CSL sirupy.
Když mi tyto směsi dojdou, není problém je nahradit některým z method mixů. Když chytám klasicky ze dna, tak mezi moje nejoblíbenější příchutě boilies patří krill a oliheň, játra, black halibut a white scopex. Vždy chytám jedním prutem na panáčka s plovečkou 12mm a na druhém prutu mám samostatnou nástrahu. Většinou opět nástrahu pro ještě větší zatraktivnění dipuji v tekutých nebo práškových dipech, ale protože je teplá voda a aktivita bílé ryby je také opravdu velká, tak někdy musím dip vysadit a chytat bez něj. Ke krmení používám method mix ( krill a oliheň nebo pikantní krill ), který doplním ještě o mini granulky speciál většinou té příchutě na kterou chytám (rozhodně to ale není podmínkou). Do této směsi ještě přidám řepku, celé nebo nakrájené boilies ať už na které chytám nebo jen krmné. Celou tuto směs zaliju lososovým olejem a tekutýma halibut peletama. Následně zakrmuji raketou. Krmím poměrně hodně. Protože je teplá voda a ryby jsou velmi aktivní, tak se nemusíte bát, že byste je překrmili.
Podzim (září - listopad)
Doporučujeme tyto výrobní řady – Pomeranč/chilli, Calypso, Pikantní jahoda, Pikantní krill, Krill a oliheň
Konec září a začátek října patří mezi můj nejoblíbenější čas na chytání. Ryby se krmí, aby si udělaly dostatečné zásoby na zimu. V těchto měsících je také velká šance ulovit opravdu hodně těžkou rybu. Já osobně mám ale radost z každé ulovené ryby. Při tomto ročním období mi nesmí nikdy chybět v mé výbavě boilies , calypso, pikantní jahoda, pikantní krill a krill a oliheň a pro letošní rok se velmi osvědčilo boilies pomeranč/chilli ve velikosti 20mm. Samotné nástrahy vždy dipuji v tekutých a práškových dipech. Záleží na teplotě vody, ale většinou do poloviny října se nebojím masivněji krmit. Ke krmení používám opět method mix krill oliheň, calypso nebo pomeranč/chilli do kterého dávám jako v létě mini granulky speciál a jako tekutou složku používám krill liquid nebo některý z našich boosterů.
V takto studené vodě se mi mockrát na podzim osvědčil vařený partikl v příchutích Robin red/chilli ať už klasický nebo drcený v atraktorovém nálevu. Krmím opět raketou a jednotlivé boilies ještě dokrmuji kobrou. Pokud teplota vody klesne pod 12 stupňů, tak opět sáhnu po boilies menší velikosti (12mm). Pro ještě větší zatraktivnění nástrah používám obalovací těsta. Mám vyzkoušeno, že na podzim ve studené vodě mám na nástrahu obalenou v obalovacím těstě více záběrů než bez těsta. Většinou používám stejnou příchuť obalovacího těsta jako mám nástrahu, ale opět to není podmínkou a někdy stojí za to experimentovat.
Malý tip pro levnější, přitom velmi kvalitním krmení
Doporučuji granule, krmný boilies, jako zálivku ovocné a csl sirupy.
Ještě jeden malý tip ohledně krmení. Pokud se Vám nechce investovat do dražších krmiv, levnější alternativou na masivní krmení jsou granule. Můžete zvolit velikost 4mm, 8mm nebo 13mm a máte za málo peněz spoustu muziky. Tyto granule ještě můžete zatraktivnit ovocnými nebo CSL sirupy. To samé platí i o krmném boiliesu. Často tyto granule i boilies také používám!
Bižuterie
Na jaře a na podzim používám menší háčky velikosti 8, přes léto většinou trošku zvětším na velikost 6. Standardně po celý rok používám kmenový vlasec o průměru 0,28 až 0,30mm. Jako návazcovou šňůrku používám měkkou šňůrku 25lb, za určitých okolností je někdy potřeba použít ale i ztuženou šňůrku stejného průměru nebo fluorocarbon. Délku návazce mám vždy kolem 20cm.
Chytání na Labi
Doporučujeme tyto výrobní řady – Calypso, Krill a Oliheň.
Často se nás také ptáte, co bychom Vám doporučili konkrétně na řece Labi. Nejčastěji tuto krásnou naši řeku navštěvuje Jirka Kukla, který doporučuje: Na brzkém jaře a pozdním podzimu, kdy teplota vody má kolem 7-mi stupňů Jirka používá boilies 24 mm v příchutích Calypso, Krill a Oliheň společně s ananasovou plovkou. Při takto nízkých teplotách vody ještě toto boilies zalévá krill liquidem nebo fish liquidem. Po zbytek sezóny v teplé vodě používá boilies Krill a oliheň, které šlape prostě celoročně.
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohl při výběru návnad a nástrah, které Vám v budoucnu přinesou úlovky Vašich snů.
Jiří Ambroz, CT Krmiva Hulín